Нови Сад, 26. септембар 2016. године – Женска парламентарна мрежа Скупштине Аутономне покрајине Војводине на данашњој својој другој по реду седници у новом сазиву, одржала је радни састанак са представницама покрајинских и локалних механизама родне равноправности.
Састанак коме је присуствовало чак 110 представница различитих механизама родне равноправности из 40 војвођанских општина био је посвећен разматрању могућности сарадње Женске парламентарне мреже Скупштине АП Војводине са локалним самоуправама и покрајинским и локалним механизмима за родну равноправност у наредном периоду.
Након одржаних избора и конституисања локалних скупштина и других институција и органа, створени су услови за наставак сарадње која је у претходном мандатном периоду била веома успешна.
Обраћајући се присутнима, Стојанка Лекић, координаторка Женске парламентарне мреже Скупштине АП Војводине нагласила је да је та Мрежа, имајући у виду њено досадашње искуство у раду и добре резултате, спремна да и даље пружа подршку свим локалним самоуправама да формирају или да унапреде рад својих радних тела и да јачају механизаме за остваривање родне равноправности. Чланице Мреже су са одборницама из скупштина општина и градова у Војводини, као и са представницама покрајинских институција и локалних комисија за родну равноправност размениле искуства, предлоге, планове и идеје са циљем да заједнички ефикасније раде на решавању актуелниих питања и проблема у области родне равноправности.
Наглашавајући значај умрежавања, Стојанка Лекић је позвала представнице локалних самоуправа да у сарадњи са Мрежом заједнички кандидују теме и раде на иницирању решења за постојеће проблеме у области родне равноправности.
„Изузетно нам је драго што сте се у тако великом броју одазвале нашем позиву на састанак. То нам говори да постоји спремност да сви заједнички радимо и тако остваримо најбоље резултате“, казала је између осталог Стојанка Лекић.
Након представљања стања у појединим војвођанским градовима и општинама у области родне равноправности, на састанку је указано да ће Мрежа и у наредном периоду ставити акценат на рад на терену, односно на облизак локалних самоуправа у циљу пружања помоћи и подршке јачању локалних механизама родне равноправности.
Локалним самоуправама су дате препоруке које се тичу формирања локалних одборничких мрежа, затим, да се направе акциони планови, прихвате и примене препоруке из Европске повеље о родној равноправности, усвоји коришћење родно осетљивог језика, као и друге сугестије у циљу постизања пуне родне равноправности